Jak myć pędzle do makijażu? Domowe porady

Dokładne mycie i czyszczenie pędzli do makijażu jest niezbędną czynnością. Zwłaszcza gdy używamy ich na co dzień, ale również od czasu do czasu. Nie czyszczenie pędzli do makijażu może doprowadzić do ich zniszczenia, ale również może to zagrozić naszej cerze. W takich produktach znajduje się wiele zarazków oraz brudu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ilości bakterii, którą nakłada codziennie na twarz, ponieważ dzień wcześniej nie umyło gąbeczki do podkładu, bądź pędzla do bronzera. Jak myć pędzle do makijażu, aby było to skuteczne i bezpieczne? 

Czyszczenie pędzli do makijażu

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, podczas codziennego użytku pędzli gromadzi się w nich ogromna ilość brudu. Świadomie nikt nie nałożyłby na twarz tysiąca bakterii. Jednak znaczna część osób, które wykonują codzienny makijaż nieświadomie szkodzą swojej skórze. Jak tego uniknąć i w jaki sposób mamy czyścić pędzle?

Aby nasze narzędzia były umyte skutecznie i nie tylko powierzchownie, warto zaopatrzyć się w płyn micelarny, olejki pielęgnujące, bądź jakiekolwiek inne płyny antybakteryjne. Taki produkt rozcieńczamy z wodą, aby powstała piana, która subtelnie będzie zmywać pozostałości kosmetyków. Nie suszymy pędzli suszarką lub innym środkiem, który przyspieszy etap ich schnięcia. Wpłynie to tylko na gorszą jakość pędzli, czego chcemy uniknąć. 

Zobacz także: Rodzaje pędzli do makijażu – jakie wybrać?

Jak myć pędzle do makijażu – krok po kroku

Po przygotowaniu wody z płynem, który wybraliśmy spieniamy wodę. Następnie zamaczamy pędzle w wodzie, całe włosie musi się w niej znaleźć. Pozostawiamy je na czas od 15 do 30 minut, tak aby włosie wchłonęło produkt czyszczący i pozwoliło na spłynięcie pozostałych resztek kosmetyków. Jeśli są pozostałości, które nie rozpuściły się pod wpływem ciepłej wody, musimy je delikatnie usunąć tak, aby nie uszkodzić włosia pędzla. Po upływie czasu, podczas którego pędzle nasączyły się płynem myjącym, wyciągamy i czekamy, aż spłynie nadmiar wody. Kolejno zaczynamy lekkimi, okrężnymi ruchami pocierać o rękę. Możemy użyć do tego specjalnej silikonowej maty do czyszczenia pędzli, która posiada wypustki, przez co efekt jest znacznie szybszy. Jednak nie jest ona konieczna. Następnie ponownie moczymy je w wodzie i powtarzamy czynność tyle razy, dopóki piana z pędzla nie będzie czysta. 

Jak czyścić pędzle do makijażu – suszenie

Kiedy już wiemy jak myć pędzle do makijażu, musimy zwrócić szczególną uwagę na proces ich suszenia. Musimy ułożyć je w odpowiedniej pozycji, aby nie zmieniły one swojego kształtu. Kiedy nie mamy specjalnych przyrządów do suszenia pędzli, najlepszym sposobem będzie rozłożenie chusteczek bądź ręczników papierowych na stole. Musimy ułożyć pędzle tak, aby ich końcówki z włosiem wystawały poza krawędź stołu. Nie mogą być położone na stole, ponieważ włosie może się ugnieść. Teraz już wiesz jak czyścić pędzle do makijażu.

Zobacz także: Czym nakładać podkład?

Redakcja spakosmetyki.pl