Terapia hiperbaryczna – korzyści i przeciwwskazania

Terapia hiperbaryczna jest efektywną metodą dostarczenia tlenu do każdej komórki naszego ciała. Podczas zabiegu tlen przenika nie tylko do krwinek czerwonych, ale także do miejsc, w których jego stężenie jest niższe, czyli na przykład w układzie limfatycznym lub w osoczu. Tlen dobroczynnie wpływa na leczenie stanów zapalnych oraz zakażeń i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Jakie korzyści przynosi tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna przeprowadzana jest w komorze hiperbarycznej. Zabiegi tlenoterapii wspomagają konwencjonalne metody lecznicze w bardzo wielu przewlekłych stanach chorobowych. Korzyści widoczne są w zasadzie we wszystkich dziedzinach medycyny – dermatologii, chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej i medycynie sportowej. Regularne zabiegi tlenoterapii powodują wzrost produkcji komórek macierzystych oraz odbudowę systemu odpornościowego. Zwiększona ilość tlenu w organizmie to także redukcja obrzęków, pobudzenie metabolizmu, przyspieszenie gojenia ran, działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Po zabiegu tlenoterapii siły witalne wzmacniają się i następuje detoksykacja i biostymulacja organizmu.

Tlenoterapia – jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Każdy zabieg wygląda inaczej ze względu na jego długość. Czas przebywania w komorze hiperbarycznej ustalany jest indywidualnie wedle wymagań i rodzaju schorzenia. W taki sam sposób ustala się również częstotliwość zabiegów. Jeden zabieg zwyczajowo trwa około jedną godzinę. Podczas zabiegu muszą zostać zdjęte wszelkie ozdoby, takie jak kolczyki, zegarek czy łańcuszki. Do komory wchodzi się w lekkiej i bawełnianej bieliźnie. Podczas zabiegu najczęściej się siedzi lub leży. Dodatkowo otrzymuje się maskę lub hełm, które ułatwiają efektywniejsze wdychanie czystego tlenu.

Osoby z Warszawy lub okolic mogą skorzystać z usług kliniki BodyOxy, szczegóły i zapisy: https://bodyoxy.pl/

Czy istnieją przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej?

W przypadku każdego zabiegu, jak i również w przypadku terapii hiperbarycznej istnieją przeciwwskazania. Kto jest wykluczony z zabiegów? Przede wszystkim osoby, które przebyły w niedalekiej przeszłości operację w okolicy klatki piersiowej bądź cierpią na chorobę płuc. Kobiety w ciąży oraz chorzy na padaczkę także muszą zrezygnować z tlenoterapii hiperbarycznej. Osoby, które stosują leki Adriamycynę, Cis-platynę, Bleomecynę oraz Disulfiram także nie mogą uczestniczyć w tych zabiegach. Oczywiście przed zapisaniem się na zabieg należy skonsultować decyzję z lekarzem, który dokładnie określi, czy zabieg będzie bezpieczny i przyniesie oczekiwane efekty bądź więcej negatywnych skutków. W zabiegu nie powinny brać udziału osoby mające gorączkę, zapalenie zatok i zakażenie górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach niewydolność serca, astma oskrzelowa, zapalenie nerwu wzrokowego oraz przebyte operacje zatok i ucha mogą stanowić przeciwwskazania.

Ile kosztuje zabieg w komorze hiperbarycznej?

Niektóre schorzenia refundowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby sprawdzić, które się do nich zaliczają, wystarczy wejść na listę chorób objętych refundacją. Na liście znajdują się między innymi zatrucie tlenkiem węgla, oparzenia II i III stopnia czy martwicze zakażenia tkanek miękkich. Oczywiście można skorzystać z zabiegów prywatnych. W takim przypadku okres oczekiwania jest bardzo krótki, jednak należy liczyć się z dość sporym wydatkiem. Zabiegi zaczynają się od kwoty 120 złotych. Aby zabiegi przyniosły efekt, to należy odbyć minimum 5-6 seansów. Warunkiem uczestnictwa w zabiegach jest aktualne badanie RTG klatki piersiowej oraz EKG.

Redakcja spakosmetyki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.