Biegacze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, w swoim planie treningowym zazwyczaj znajdują miejsce na masaże. Te, które pozwalają na regenerację, rozluźnienie, poprawę gibkości czy odżywienie tkanek. Organizm każdego biegacza, zarówno krótko-, jak i długodystansowego, narażony jest na spore przeciążenia. Dzięki masażom miłośnicy tej dyscypliny sportowej są w stanie nie tylko osiągać lepsze wyniki, ale i minimalizować ryzyko występowania najbardziej charakterystycznych kontuzji. Jakiego rodzaju masaże powinni podejmować biegacze?
Masaż – dla amatora czy profesjonalisty?
Zacznijmy od tego, że z masażów korzystać mogą, a nawet powinni, nie tylko profesjonalni biegacze, ale i amatorzy, którzy wydłużają swoje dystanse, startują w zawodach i liczą na konkretne wyniki. Dla obu grup treningi są nierzadko intensywne. Biegacze w ciągu tygodnia pokonują spory dystans, ale ich plany treningowe składają się nie tylko z biegania.
Całe ciało zostaje obciążone w trakcie biegów oraz podczas innego rodzaju wykonywanych ćwiczeń. To zaś oznacza zakwasy, przeciążenia, nadwyrężenia ścięgien, tkanek i mięśni. Za pomocą odpowiednio i przede wszystkim indywidualnie dobranych zabiegów masażu, biegacze mogą zadbać o swoje ciało i uchronić się przed kontuzjami, które potrafią na długo wyłączyć z jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Masaż w domu czy u profesjonalisty?
Masaże, z których korzystają biegacze, mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i w gabinecie specjalisty. W domowym zaciszu w grę wchodzi automasaż, najczęściej podejmowany przy zastosowaniu różnego rodzaju piłeczek, piłek, rollerów i innych akcesoriów. Jest to bardzo dobre uzupełnienie planu regeneracyjnego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że samodzielnie nie da się dobrze rozmasować każdej części ciała, a biegacz potrzebuje masażu nie tylko kończyn.
Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści muszą zadbać o cały aparat ruchu, a zatem kończyny dolne i górne, ponadto o kręgosłup. Pokonywane dystanse wymagają rozmasowania karku i barków oraz pleców, a do tego przyda się specjalista. Masażysty, który ma doświadczenie w pracy z biegaczami, można poszukać za pomocą wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/.
Rodzaje masażów dla biegaczy
Wśród najważniejszych typów masażu dla biegaczy, wyróżnia się:
– masaż treningowy, który charakteryzuje się dużą intensywnością i wykonywany jest w odstępie około 2 do 6 godzin od ostatniego treningu;
– masaż sportowy podtrzymujący, który ma za zadanie stymulować układy krążenia i nerwowy; zazwyczaj łączony z innymi zabiegami, np. kąpielami solankowymi;
– masaż startowy – wykonywany przed startem, trwający dość krótko, ale wyróżniający się dużą intensywnością. Jego zadaniem jest rozgrzanie mięśni i więzadeł, aby przygotować biegacza do wysiłku.
W planie treningowym każdego biegacza musi zatem znaleźć się miejsce na kompleksową pracę nad całym ciałem, a także na różnego rodzaju masaże, dopasowane do sytuacji, intensywności podejmowanych treningów czy też długości pokonywanych dystansów.
Materiał zewnętrzny