Rady dla osób rozpoczynających przygodę z siłownią

To zupełnie normalne, że jeśli zamierzasz po raz pierwszy w życiu wybrać się na siłownię, odczuwasz lekki stres, bo nie wiesz, co cię tam czeka. Poniższy poradnik przygotowano z myślą o „świeżakach” takich jak ty. To dzięki niemu łatwiej ci będzie rozpocząć prawdziwe treningi. Nawet początkujący na siłowni może świetnie sobie z nimi radzić.

Przygoda z siłownią

Przede wszystkim podejdź do tych treningów jak do fantastycznej przygody. Zrób to na spokojnie. Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji i nie zakładaj, że już od tego momentu będziesz chodzić na siłownię codziennie przed pracą, zmuszając się do wstawania o piątej rano. Ćwiczenia mają być dla ciebie przyjemnością. Nie martw się również, jeżeli początkowo nie będziesz wiedzieć, jak obsługiwać te wszystkie dziwne maszyny i jak poprawnie wykonywać konkretne ruchy. Z czasem wszystkiego zdołasz się nauczyć, o ile będziesz chciał to zrobić. Na każdej siłowni pracują też trenerzy personalni, których zawsze możesz poprosić o pomoc. Nie musisz od razu wykupować u nich prywatnych zajęć. Wystarczy, że sam podejdziesz do któregoś z nich i powiesz, że jesteś początkujący na siłowni i czujesz się trochę zagubiony. Trener na pewno okaże ci sporo empatii i od razu oprowadzi cię po miejscu, pokazując, jak używać poszczególnych maszyn i jak poprawnie wykonywać podstawowe ćwiczenia.

Ustal także swój cel

Musisz wiedzieć, po co to robisz, aby robić to z przyjemnością i zawsze dysponować solidną motywacją. Przeważnie na siłownie chodzą te osoby, które chcą albo schudnąć, albo zbudować masę mięśniową. Niestety, ale nie da się realizować dwóch tych celów jednocześnie, a przynajmniej jest to bardzo trudne, a dla osób zaawansowanych – niewykonalne. Popatrz więc obiektywnym okiem na swoją sylwetkę. Jeżeli ostatnio przybyło ci trochę ciałka, w pierwszej kolejności powinieneś skoncentrować się na pozbyciu się zbędnych kilogramów. Co nie znaczy, że od teraz możesz tylko biegać na bieżni, jeździć na rowerku stacjonarnym czy wykonywać inne aktywności typowo aerobowe. Wbrew pozorom trening siłowy jest jednym z najlepszych narzędzi do spalania tkanki tłuszczowej. To on pomoże ci szybko tracić zbędne kilogramy.

Ostatnia rada – czerp radość i przyjemność z wykonywanych treningów. Jeżeli w danym dniu poczujesz, że absolutnie nie masz ochoty udawać się na siłownię, po prostu tego nie rób i do niczego się nie zmuszaj, gdyż w ten sposób szybko się zniechęcisz do treningów. Regularnie zmieniaj też formę i intensywność ćwiczeń. Zadbaj o to, by treningi nigdy ci się nie nudziły.

Redakcja spakosmetyki.pl