Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Alkoholizm to poważna choroba, na którą cierpi coraz więcej Polaków. Wymaga ona podjęcia się specjalistycznego leczenia, przeprowadzanego głównie przez terapeutów specjalizujących się właśnie w różnego rodzaju uzależnieniach. Nawet w bardzo ciężkich przypadkach możliwe jest pełne uzdrowienie. Bardzo ważne jest jednak to, aby terapię przeprowadzać z pomocą terapeuty i uzyskać wsparcie rodziny oraz przyjaciół, gdyż walka z nałogiem nigdy nie jest prosta. Pierwszym krokiem do uzdrowienia jest zwykle rozpoczęcie detoksu alkoholowego. A na czym on polega?

No i ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Detoks to nic innego jak natychmiastowa i nagła rezygnacja ze spożywania alkoholu w jakiejkolwiek jego formie. Leczący się alkoholik musi wystrzegać się i napojów, i potraw, w których mogą kryć się procenty. Nie chodzi tu wyłącznie o trunki takie jak wódka, piwo czy wino. Niedozwolone stają się dla niego także owocowe i niskoprocentowe piwa, ciasta z dodatkiem rumu czy nawet słodycze z minimalnym dodatkiem alkoholu. Detoks musi być rygorystyczny, aby okazał się skuteczny. Takie nagłe odstawienie alkoholu wiąże się jednak niestety z pojawieniem się pewnych skutków ubocznych. Dla organizmu będzie to szok. Przyzwyczajony do tego, że regularnie dostarcza się mu stałych dawek alkoholu, zacznie zupełnie inaczej funkcjonować, co dla chorego będzie niestety mocno odczuwalne. Objawy odstawienia wysokoprocentowych trunków bywają albo łagodne, albo bardzo intensywne. W skrajnych przypadkach dochodzi do pojawienia się nawet delirium tremens. Jest to jeden z najcięższych objawów abstynencyjnych, któremu towarzyszą silne bóle głowy, nudności, problemy z apetytem oraz drgawki ciała.

Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Na ogół ten wstępny proces detoksykacji wynosi od siedmiu do maksymalnie dziecięciu dni. Nie znaczy to jednak wcale, że po tym czasie pacjent jest już wyleczony i może wrócić do swojego normalnego życia. Tak absolutnie nie jest. Alkoholizm to bardzo zgubna choroba, która może wrócić w najmniej oczekiwanym momencie. Aby ponownie nie wpaść w jej sidła, warto porządnie przyłożyć się do detoksu i poświęcić na niego więcej czasu. Specjalne ośrodki dla osób uzależnionych oferują specjalne programy rehabilitacyjne, z których można skorzystać już po odstawieniu alkoholu. Zazwyczaj trwają one przynajmniej jeden pełny miesiąc, czasem nawet trochę dłużej. Niektórzy pacjenci mogą bowiem wymagać i trzymiesięcznego pobytu w ośrodku. Wszystko zależy od poziomu alkoholizmu i historii leczenia choroby.

Redakcja spakosmetyki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.