Naturalne kosmetyki Zero Waste – Poznaj Shaushka!

Naturalne kosmetyki to obecnie bardzo popularne produkty do pielęgnacji twarzy i innych części ciała. Świetnie sprawdzają się zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Jednak naturalne kosmetyki mogą być również zero waste. Ma to ogromne znaczenie właśnie teraz, kiedy rok rocznie wyrzucamy znacznie więcej śmieci, wciąż nie umiemy kupować i używać z umiarem. Plastikowe opakowania po zakupach spożywczych, po kosmetykach czy środkach czystości wyrzucane są do koszy na śmieci. Jako ludzie wierzymy, że są transportowane w odpowiednie miejsca, jednak bardzo często trafiają do wód. Jak ograniczyć wyrzucanie śmieci? Warto zacząć od małych rzeczy, takich właśnie jak kosmetyki zero waste!

Naturalne kosmetyki zero waste – czym są?

Z pewnością pierwszą interesującą nas rzeczą jest stwierdzenie zero waste. Co oznacza i czym są kosmetyki zero waste? Idea zrodziła się w głowach ludzi, którzy z ogromnym strachem, rozczarowaniem i bólem patrzyli przez lata na to, jak nasz świat jest zaśmiecany. W sercach niejednego z nas rodziła się nadzieja, że gdzieś kiedyś powstaną opakowania zero waste, a czasem też produkty zero waste. Z angielskiego zwrot ten możemy przetłumaczyć bardzo prosto – zero waste oznacza zero odpadów, zero marnowania. Jest to krok do ograniczenia wyrzucania śmieci. Jeśli opakowanie nie zostanie wykonane z plastiku, a jakiegoś innego, bardziej przyjaznego dla środowiska materiału, można wtedy mówić o szybkim rozkładzie i braku komponentów, które przez długi czas zagrażałyby środowisku. 

Na pewno pojawi się pytanie, czym powinny charakteryzować się kosmetyki naturalne produkowane w duchu zero waste? Otóż produkty te, niezależnie od tego, czy są to kosmetyki do makijażu, czy polskie kosmetyki naturalne do pielęgnacji, powinny posiadać jak najbardziej naturalne składy. Dodatkowo, opakowania tych naturalnych kosmetyków muszą być biodegradowalne. Efektem tego jest znacznie mniej opakowań, które w ogóle nie są w stanie się rozłożyć.

Jakie ekologiczne kosmetyki zero waste możemy spotkać na rynku?

Przepadasz za naturalnymi kosmetykami i chcesz być zero waste? Świetnie! Pojawia się jednak pytanie, jakie kosmetyki produkowane w tym duchu znajdziesz na rynku. Otóż, wbrew pozorom, wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli chcesz mieć w swojej łazience kosmetyki ekologiczne i zero waste, koniecznie zamień produkty w foliowych opakowaniach na te w kostkach. Mydło w kostce sprawdzi się w wielu sytuacjach, a przy okazji zazwyczaj pakowane jest w kartonowe pudełeczka.

Ekologiczne produkty to również szampony zero waste. Czym się charakteryzuje? Również sprzedawany jest w postaci kostki. Znajdziemy go opakowanego w kartonowe pudełeczko lub bibułkę. Obydwie te propozycje nadają się do kompostowania. Są to kosmetyki bardzo delikatne dla środowiska.

Doświadczenie pokazuje jednak, że nie każdy kosmetyk może być w pełni zero waste. Niektóre jednak możesz otrzymać w wersji less waste – chodzi tutaj o hydrolaty czy pasty do zębów. Takie produkty z łatwością zamówisz w szklanych buteleczkach, które następnie można uzupełniać.

Kosmetyki naturalne – po które warto sięgnąć?

Naturalne kosmetyki to bardzo rozbudowana kategoria, dlatego niczym dziwnym jest pytanie o najlepsze z nich. W sklepie internetowym, takim jak https://www.shaushka.pl/, z pewnością znajdziesz ciekawe propozycje. Przykładem jest chociażby szampon oraz odżywka w kostce. Szampon w takiej formie nie przesusza włosów, a odżywka ma takie samo działanie, jak ta w płynie, jeśli jest dokładnie dobrana do rodzaju kosmyków.

Redakcja spakosmetyki.pl