Jak poradzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów?

Włosy są częstym powodem do dumy, a ich pielęgnacja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Spośród wielu różnych problemów, jakie włosy sprawiają swoim właścicielkom i właścicielom, najbardziej frustrujący i najtrudniejszy do opanowania jest ich szybkie przetłuszczanie się. Sprawdź, jak możesz poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami przy pomocy naturalnych środków do ich mycia.

Z czego wynika przetłuszczanie się włosów

Najczęściej przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nagromadzeniem nadmiaru sebum – naturalnie występującego oleju, wytwarzanego w gruczołach łojowych zlokalizowanych w pobliżu mieszków włosowych. Twoje ciało zwykle potrafi określić, ile oleju musi wytworzyć, aby skóra głowy była zdrowa i nawilżona.

Niestety, gruczoły łojowe czasami przyspieszają produkcję sebum, co powoduje wystąpienie jego nadmiaru i w rezultacie przetłuszczenie skóry głowy i włosów. Może to być spowodowane czynnikami wewnętrznymi, takimi jak brak równowagi hormonalnej lub czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne.

Zmiana nawyków w walce z przetłuszczającymi się włosami

To, jak często myjesz włosy, jak je stylizujesz i jakiego rodzaju produktów używasz, może przyczynić się do ich przetłuszczania. Aby tego uniknąć, stosuj poniższe wskazówki.

Myj włosy rzadziej

Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, zbyt częste mycie włosów może być przyczyną ich przetłuszczania się. Zwykle, gdy budzisz się z tłustymi włosami, myjesz je, aby to naprawić. W ten sposób pozbawiasz włosy naturalnego sebum. Reakcją Twojego organizmu jest zastąpienie go większą ilością oleju, co czasami może prowadzić do nadprodukcji sebum. Rezultatem jest niekończący się cykl, którego skutkiem są coraz bardziej tłuste włosy.

Preparaty na rynek masowy są często wypełnione siarczanami. Chociaż te silne środki czyszczące nie są szkodliwe, mogą uczulać skórę głowy, zwłaszcza przy nadmiernym myciu. Tak więc oprócz zbyt tłustych włókien możesz mieć do czynienia ze swędzącą skórą głowy. Dlatego zacznij stosować naturalny szampon. Nie oczekuj, że efekty pojawią się z dnia na dzień — może upłynąć kilka tygodni, zanim produkcja sebum na skórze głowy wróci do równowagi.

Nakładaj odżywkę we właściwy sposób

Odżywka nie tylko nadaje się do włosów przetłuszczających się, ale jest wręcz niezbędna. Zapewnia zdrową dawkę nawilżenia, odżywienia i ochrony, której włosom nie zapewnić sam szampon. Sposób, w jaki nakładasz odżywkę, również powoduje lub niszczy przetłuszczające się włosy. Zamiast nakładać odżywkę na całą fryzurę, radzimy używać jej tylko na końcach i całkowicie unikać skóry głowy. Dzięki temu włosy nie będą wyglądać płasko i tłusto. Nie zapomnij dokładnie spłukać włosów. Czasami to, co uważasz za tłuszcz, to po prostu szampon lub odżywka, których nie spłukałaś całkowicie.

Redakcja spakosmetyki.pl