Sposoby na ból miesiączkowy

Ból miesiączkowy pojawia się w momencie, gdy w kobiecym organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu prostaglandyny, czyli hormonu, który jest jednym z głównych składników krwi menstruacyjnej. Zazwyczaj ten ból nie jest na tyle mocny, aby jakoś szczególnie utrudniał czy totalnie uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Kobiety radzą sobie z nim głównie przy pomocy przeciwbólowych tabletek. Już jedna kapsułka likwiduje wszystkie nieprzyjemne dolegliwości i pozwala wrócić do normalnego życia. Czasami jednak trzeba wypróbować też inne sposoby na ból miesiączkowy, jeżeli tabletki okazują się niewystarczające i nawet przyjmowane w dużych ilościach nie potrafią poradzić sobie z bólem. Co wtedy? Jak sobie pomóc? Warto skierować się w stronę naturalnych i domowych metod, które od lat są stosowane przez kobiety podczas menstruacji. Niektóre z nich naprawdę świetnie działają. Czasem nawet lepiej od tabletek przeciwbólowych.

Sposoby na ból miesiączkowy

Bardzo silny ból brzucha szybko uśmierzy kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem uspokajających olejków przeznaczonych do aromaterapii. Równie dobrze sprawdzą się same ciepłe okłady. Można je wykonać przy pomocy termofora, przykładając go do brzucha w pozycji leżącej. Te metody nie są jednak dobre dla wszystkich kobiet. Panie, które bardzo mocno krwawią podczas menstruacji, w ogóle nie powinny ich stosować. U nich ciepłe kąpiele czy gorące okłady mogą doprowadzić nawet do krwotoku, nadmiernie rozrzedzając krew i przyspieszając jej przepływ. Do takich metod należy więc podchodzić ostrożnie. Ciepła kąpiel z olejkami, mająca uśmierzyć ból menstruacyjny, nigdy nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut. Nie wolno też przesadzać z temperaturą wody. Ma być ona ciepła, ale nie gorąca.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na ból miesiączkowy bardzo często powiązane są również z aktywnością fizyczną. Nic w tym dziwnego – ruch zawsze wpływa dobrze na organizm. Chcąc sobie pomóc i zapewnić sobie przynajmniej minimalną ulgę, warto czasem wręcz zmusić się do wstania z łóżka i wyjścia chociażby na krótki półgodzinny spacer. Świetnie sprawdzą się też szybsze marsze czy nawet delikatne biegi w umiarkowanym tempie – zwłaszcza u kobiet, które są raczej przyzwyczajone do wysiłku fizycznego. Każda tego rodzaju aktywność fizyczna pobudzi krążenie krwi. To z kolei przełoży się na zlikwidowanie bądź minimalizację odczuwanego bólu. Sport przy okazji działa antystresowo i poprawia samopoczucie, uspokajając cały organizm. Sposoby na ból miesiączkowy polegające na wykonywaniu różnych ćwiczeń zawsze działają fantastycznie.

Redakcja spakosmetyki.pl