Czy woda ma kalorie?

Woda ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Stanowi składnik każdej naszej komórki i jest jednym z podstawowych materiałów budulcowych. Wszyscy dobrze wiemy, że dziennie powinniśmy pić około 2 litrów wody, tylko czy wiemy jak bardzo jest to dla nas ważne?

Czy woda ma kalorie?

Woda to bardzo istotny składnik w naszej codziennej diecie. Częstym pytaniem jest – czy woda ma kalorie? Odpowiedź brzmi – nie. Woda ma 0 kalorii. Dlaczego jest więc taka ważna? Przede wszystkim wypłukuje toksyny z naszego organizmu. Jednak mimo tego, że wiemy o tym, że woda jest gwarancją naszego istnienia, często zastępujemy ją gazowanymi napojami, sokami, wodami smakowymi, kawą czy herbatą. Chociaż zaspokajamy tak pragnienie nie jest to dobry sposobów. Trzeba pamiętać, że każdy inny napój zawiera kalorie, często bardzo wiele. Napoje gazowane mają około 40 kcal w 100 gramach. Zdecydowanie nie można zastąpić nimi wody, która nie ma w sobie cukru. Szczególnie dotyczy to sportowców, których zapotrzebowanie na wodę jest większe niż 2 litry. Oczywiście, nie chodzi o wyeliminowanie słodkich napojów. Nie możemy jednak przesadzać. Zastępowanie nie wchodzi w grę. Jeśli nie lubimy pić wody najodpowiedniejszym napojem jest niesłodzona herbata.

Wiele zalet

Musimy jednak pamiętać, że woda, poza tym, że nie możemy bez niej funkcjonować, ma dla nas także wiele innych zalet. Na przykład, zwiększa naszą koncentrację i odporność na stres oraz, co bardzo ważne, pomaga nam przy odchudzaniu. Przyspiesza ona metabolizm i usuwa toksyny oraz pomaga przy wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii, które hamują proces naszego odchudzania. Warto, dbając o dietę, która pomoże nam zrzucić kilogramy, świadomie wybrać wodę, którą będziemy pić. Najlepiej zdecydować się na wysokozmineralizowaną, bogatą w wapń. Wapń wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, ale co ważniejsze przy odchudzaniu, i czego często nie jesteśmy świadomi, sprawia, że rzadziej podjadamy. Przy deficycie wapnia częściej występuje u nas uczucie głodu i sięgamy po kompletnie niepotrzebne dla nas przekąski. Często woda jest najważniejsza przy odchudzaniu, a rzadko zwracamy na nią należytą uwagę. Pamiętajmy, że za mała ilość wody powoduje, między innymi, bóle głowy, a przecież można ich łatwo uniknąć.

Warto pamiętać jak ważna jest dla nas woda i dbać o odpowiednie nawadnianie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak istotne jest to dla naszego codziennego funkcjonowania. Jeśli następnym razem staniesz przed wyborem wody albo słodkiego napoju, najlepiej zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na to co wydaje się dla nas lepsze.

Redakcja spakosmetyki.pl