Zalety diety śródziemnomorskiej

0
117
kuchnia śródziemnomorska

W dzisiejszych czasach zdrowy tryb życia rozwija się w dynamicznym tempie. Każdy chce być zdrowy i mieć smukła sylwetkę niczym z okładek magazynów. Rozwój tej dziedziny spowodował też powstawanie różnego rodzaju diet, które jednak często nie bywają zbyt korzystne dla zdrowia. Kiedy jednak zachowamy w tym zdrowy rozsądek, to diety te będą jak najbardziej opłacalne. Jedną z nich jest dieta, której podstawą jest kuchnia śródziemnomorska.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska jest to sposób odżywiania się i styl życia typowy dla ludności zamieszkującej basen Morza Śródziemnego. Jest ona znana jako jedna z najzdrowszych, ponieważ dostarcza naszemu organizmu wszystko, co konieczne do prawidłowego funkcjonowania, a także dobrego samopoczucia. Jest bogata w błonnik, który występuje w owocach, warzywach oraz w wysokiej jakości tłuszczach oraz białkach. Podstawami tej diety są produkty, które mają właściwości przeciwzapalne, dlatego właśnie jest uważana przez wielu specjalistów za bardzo dobry dla serca sposób odżywiania. Potwierdza się także, że dieta ta chroni przed chorobami typu: cukrzyca typu 2, demencja, choroba Parkinsona, a także choroba Alzeihmera.

Zbilansowany posiłek

Idealny posiłek diety śródziemnomorskiej powinien być zbilansowany pod względem odżywczym, a także posiadać odpowiednie walory estetyczne i smakowe. Przykładowe danie kuchni śródziemnomorskiej to zupa jarzynowa niezabielana na przystawkę. A w daniu głównym można pokusić się o łososia grillowanego z dodatkiem ziemniaków z wody, fasolki szparagowej polanej oliwą oraz kompotu z truskawek. Bardzo istotną kwestią takiego odżywiania jest to, skąd pochodzi tłuszcz, który spożywamy w posiłkach. Zalecane są zdrowe odmiany tłuszczu, takie jak oliwa z oliwek, chude mięso, a także ryby i skorupiaki. Stanowczo za to odmawia się spożywania tłuszczów nasyconych, które są obecne na przykład w czerwonym mięsie oraz tłuszczów trans obecnych w chipsach i tego typu przetworzonych produktach.

Podstawową zaletą diety na bazie kuchni śródziemnomorskiej jest to, że można ją stosować przez dłuższy okres czasu, a nawet może się stać sposobem odżywiania na całe życie. Jest ponadto bardzo zróżnicowana zarówno wizualnie jak i smakowo, dzięki czemu nuda w kuchni na pewno nie będzie obecna. Co więcej, dużo mówi się o korzystnym wpływie takiej diety na serce. Wiele badań sugeruje, że przyczynia się ona do zmniejszenia zachorowań na choroby tego narządu.

Dieta śródziemnomorska to zdecydowanie świetny sposób na zdrowe odżywienie organizmu, a przy tym poszerzenie swoich kubków smakowych. Warto przemyśleć wybór takiego odżywiania na dłuższy czas, ponieważ przynosi on wiele korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here