Jak pielęgnować skórę tłustą i odwodnioną?

Czy wiesz, że twoja skóra składa się przede wszystkim z samej wody? Czy wiesz, że pod wpływem różnych czynników może ją niestety tracić? I to nie tylko skóra sucha, ale także i ta tłusta, bo błędem jest myślenie, że jedynie przesuszony naskórek potrzebuje nawilżenia. Mało kto wie, że istnieje coś takiego jak skóra tłusta odwodniona. A sama możesz mieć z nią do czynienia, jeżeli twoja cera szybko się przetłuszcza, ale jednocześnie nierzadko odnosisz wrażenie, że jest zarazem ściągnięta, jak gdyby tej skóry było po prostu za mało. Kolejnym objawem tej przypadłości bywa chropowatość jej powierzchni. Skóra tłusta i odwodniona staje się nieprzyjemna w dotyku. Może też zmienić swój odcień na szary i stać się bardziej podatna na występowanie zmarszczek.

Pamiętaj, że skórze tłustej nie jest potrzebne natłuszczenie

I to nawet tej odwodnionej. Nawilżanie to nie to samo co natłuszczanie. W twoim przypadku zależy ci natomiast na tym pierwszym efekcie. Musisz więc celować w takie produkty kosmetyczne, które będą wykazywać się typowym działaniem nawilżającym. Zapewnią ci je kosmetyki bogate m.in. w kwas hialuronowy. Uważaj natomiast na zbyt tłuste kremy czy mleczka. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po olejki, a zwłaszcza ich czyste postacie. Olej może jedynie natłuścić skórę, co w twoim przypadku nie jest pożądanym efektem.

Skóra tłusta odwodniona łatwo też ulega podrażnieniom

Staje się na nie mocno podatna, przez co możesz ją niestety uszkodzić. Uważaj zatem, aby nie stosować na niej takich kosmetyków, które mogą zawierać substancje o działaniu silnie wysuszającym bądź odtłuszczającym. Jeżeli po użyciu jakiegoś preparatu dostrzeżesz wyraźne zaczerwienienie cery, od razu z niego zrezygnuj. Zwróć też uwagę na inne objawy. Niepożądanymi reakcjami są też świąd czy pojawiające się wypryski. Unikaj produktów kosmetycznych, które w składzie będą zawierać alkohol lub podobne substancje wysuszające. Zwróć się natomiast w stronę natury. Sięgaj po produkty o prostym i krótkim składzie.

Nie zapominaj również o tym, by nawilżać skórę od środka. A bardzo możliwe, że wydaje ci się, iż dobrej jakości kosmetyki w zupełności poradzą sobie z twoim problemem. Tak niestety nie jest. Skóra tłusta odwodniona domaga się i specjalistycznej, dopasowanej do niej pielęgnacji, i odpowiedniej diety. Zadbaj więc o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Każdego dnia wypijaj przynajmniej te dwa litry zwykłej wody. Gdy jest ciepło albo trenujesz, pij tej wody więcej. Skóra, którą nawadnia się od środka, sama zaczyna się nawilżać.

Redakcja spakosmetyki.pl