Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

22 maja 2023 oparzenia

Oparzenia słoneczne powstają zazwyczaj po dłuższej ekspozycji na słońce i braku zastosowania właściwej ochrony. Odpowiada za nie promieniowanie UVB, dlatego też najczęściej zmagamy się z nimi latem lub podczas wyjazdu w ciepłe kraje. Skóra staje się wówczas zaczerwieniona, piecze, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pęcherze. Żeby złagodzić takie zmiany, zazwyczaj sięgamy po krem na oparzenia. W skrajnych sytuacjach jednak będziemy potrzebowali pomocy lekarza. Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Podpowiadamy.

Kiedy warto zastosować krem na oparzenia słoneczne?

Jeśli wiemy, że przebywaliśmy na słońcu bez odpowiedniej ochrony, a następnie na naszej skórze pojawia się zaczerwienienie i jest ona nadmiernie ucieplona, wówczas powinniśmy jak najszybciej sięgnąć po preparat, który złagodzi te nieprzyjemne dolegliwości. Może to być na przykład krem na oparzenia czy pantenol w sprayu. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, wówczas już po kilku godzinach skóra zacznie nas swędzieć, piec i boleć. Mogą pojawić się na niej również pęcherze. Pamiętajmy, że pierwsze objawy oparzenia słonecznego widoczne są dopiero po około 4-6 godzinach po ekspozycji na słońce.

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele preparatów, które mają łagodzić objawy oparzenia słonecznego. Krem na odparzenia powinien mieć działanie łagodzące, chłodzące, a jednocześnie nawilżać skórę. Najlepiej jeżeli postawimy na produkt w emulsji lub piankę. Zaczerwienionej i podrażnionej skóry nie należy smarować tłustymi substancjami.

Jakie są domowe sposoby na oparzenia słoneczne?

Czasami bywają sytuacje, kiedy nie mamy dostępu do odpowiednich preparatów kosmetycznych, takich jak na przykład krem na oparzenia. W takim przypadku możemy starać się łagodzić nieprzyjemne objawy nieodpowiedniej ekspozycji na słońce przy pomocy domowych sposobów. W tym celu możemy wziąć zimny prysznic. Jednak, aby nie spowodować szoku termicznego, najlepiej zacząć od letniej wody i stopniowo ją schładzać. Na lekkie oparzenia mogą sprawdzić się również zimne kompresy, a także okłady z kefiru, jogurtu czy maślanki.

Kiedy w razie oparzenia słonecznego należy skontaktować się z lekarzem?

Jeżeli mimo zastosowania domowych sposobów lub drogeryjnych specyfików, takich jak na przykład krem na oparzenia czy pantenol, nadal odczuwamy ból, a skóra jest mocno zaczerwieniona i dodatkowo pojawiła się gorączka, wówczas powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Interwencja lekarska jest niezbędna również w przypadku wystąpienia udaru słonecznego. Zazwyczaj wtedy pacjentom towarzyszą objawy takie, jak zawroty i ból głowy, mdłości, przyspieszone tętno, gorączka, a nawet utrata przytomności.

Materiał partnera

Redakcja spakosmetyki.pl

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie lifestyle’u, odchudzania, sportu, urody i zdrowia to grupa profesjonalistów, którzy dostarczają najnowsze informacje oraz skuteczne rozwiązania, które pomogą Ci poprawić kondycję fizyczną, zadbać o urodę i zdrowie oraz podpowiedzą jak prowadzić aktywny styl życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bez różu ani rusz
Idealne prezenty dla włosomaniaczek
Idealny krem BB

Jesteś zainteresowany reklamą?

Idealny krem BB