Koreański szampon do włosów, czyli sekret dokładnego oczyszczania skóry głowy

Koreanki myją włosy bardzo często, nawet codziennie – to nie niszczy struktury włosów, o ile wybierzesz szampon bez SLS, czyli siarczanów przesuszających włókna. Co ciekawe, szampon powinien być dopasowany przede wszystkim do potrzeb skóry głowy, a nie jedynie samym włosów. Azjatki namydlają tylko skalp, wykonując przy tym masaż skóry głowy. Natomiast włosy myją tylko spływającą pianą. Jak więc dobrać koreański szampon do wymagań skóry i potrzeb włosów?

Co jest ważniejsze: szampon czy odżywka do włosów?

Jest jedna ważna zasada doboru produktów do pielęgnacji włosów, o której nie wszyscy wiedzą. Szampony dobiera się do potrzeb skóry głowy, a kosmetykiem, który odpowiada za pielęgnację samych włosów, jest odżywka.

Szampon oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i nieczystości gromadzących się na skórze każdego dnia. Podczas mycia włosów odblokowuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu pasma po pierwsze – mogą szybciej wzrastać, a po drugie – do cebulek może dostawać się więcej odżywczych substancji z wcierek, hydrolatów i esencji do skóry głowy.

Szampon oczyszcza również włosy z nadbudowy, czyli pozostałości kosmetyków stylizacyjnych i minerałów z twardej wody, które nie są korzystne dla kondycji pasm. Odżywka to natomiast produkt do kondycjonowania, odżywiania i ochrony włosów – należy go stosować po każdym myciu. Który produkt jest ważniejszy – szampon czy odżywka? Nie da się wyłonić zwycięzcy – z obu kosmetyków nie można rezygnować, bo są równie ważne. Lepiej zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, jaki szampon do włosów wybrać, aby mieć włosy tak mocne i lśniące jak Koreanki?

Jak wybrać dobry szampon?

Oczyszczanie jest bardzo ważne w świadomej pielęgnacji włosów. Jaki powinien być dobry szampon do włosów? Czego unikać w produktach? Oto kilka wskazówek.

  • Do codziennego mycia wybieraj delikatne szampony do włosów bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate), dopasowane do potrzeb Twoich włosów. Zamiast mocno drażniących detergentów produkt może zawierać na przykład środki pieniące pozyskiwane z kokosa. Dobry przykład to nawilżający szampon do włosów z ekstraktami roślinnymi, który przywraca skórze suchej  równowagę i nawilżenie.
  • Raz w tygodniu zastosuj szampon do włosów mocno oczyszczający, który usuwa wszelkie osady z pasm, dogłębnie oczyszcza skalp i przygotowuje do przyjęcia składników odżywczych z kosmetyków. Może zawierać ekstrakty złuszczające, takie jak enzymy lub kwasy owocowe, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. Dzięki prawidłowemu oczyszczaniu skóry włosy szybciej rosną i są odbite u nasady.

Wskazówka: Azjatki skupiają się masażu skóry podczas mycia, uznając, że włosy oczyści wystarczająco spływająca po nich piana z szamponu.

Dobierz szampon do rodzaju skóry na głowie

Świadomą pielęgnację włosów zacznij od wyboru dobrego szamponu z Azji – bez zbędnej chemii, a za to pełnego drogocennych składników z natury. Twoja skóra jest podatna na przetłuszczanie się czy raczej przesuszona? W zależności od odpowiedzi należy wybrać inny produkt.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Włosy mogą się nadmiernie przetłuszczać, gdy skóra wydziela za dużo sebum. Szampon na przetłuszczające się włosy powinien więc zawierać składniki seboregulujące, które normalizują wydzielanie łoju. Na skórę głowy doskonale działają ekstrakty z jabłek, mentol i olejek miętowy. Składniki te kontrolują pracę gruczołów łojowych i pomagają usunąć martwe komórki naskórka.

Szampon do suchej skóry głowy

Skóra na głowie również może się odwodnić. Po czym rozpoznać, że skalp jest przesuszony? Gdy odczuwasz swędzenie lub nieprzyjemne uczucie po umyciu głowy. Może pojawić się też łupież, a nawet uczucie pieczenia. Jakie składniki szamponów do włosów są wskazane w przypadku suchej skóry głowy? Przede wszystkim nawilżające, takie jak:

  • ekstrakt z aloesu,
  • ekstrakt z opuncji figowej,
  • kwas hialuronowy,
  • spirulina (czyli algi),
  • miód,
  • gliceryna.

W pielęgnacji tego typu skóry są też wskazane olejki, które nie przetłuszczają włosów, ale pomagają uregulować wydzielanie sebum. Tłuszcz jest potrzebny, lecz w zbilansowanych proporcjach. Jaki produkt wybrać? Może to być na przykład szampon z oliwą z oliwek lub olejem kameliowym (Camellia japonica), który jest dobrze znanym w Azji remedium na łupież suchy. Składnikami, które są wskazane zarówno w szamponach na przetłuszczające się włosy, jak i suchą skórę głowy, są biofermenty, które pomagają powrócić naturalnym bakteriom znajdującym się na głowie do zdrowej równowagi. Na podrażnioną skórę głowy genialnie działa wąkrotka azjatycka. Warto wypróbować nową jakość szamponów z Korei.

Redakcja spakosmetyki.pl