Naturalne mydło – poznaj jego właściwości

Naturalne środki do mycia ciała staja się ulubieńcami kobiet, mężczyzn i dzieci. Jednym z takich produktów są naturalne, ręcznie robione mydła, których skład bazuje na oleistej substancji. Koska mydła kupiona w sklepie zwykle kojarzy się z chemicznym, sztucznym zapachem i słabo nawilżającymi właściwościami. Naturalne mydła są kosmetykiem, który nie tylko dobrze myje, ale też pielęgnuje skórę, doskonale ją nawilża oraz nie uszkadza delikatnej bariery hydrolipidowej naskórka. Dowiedz się, jakie oleje najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji, a także poznaj ich dobroczynny wpływ na naskórek.

Naturalne środki do mycia ciała staja się ulubieńcami kobiet, mężczyzn i dzieci. Jednym z takich produktów są naturalne, ręcznie robione mydła, których skład bazuje na oleistej substancji. Koska mydła kupiona w sklepie zwykle kojarzy się z chemicznym, sztucznym zapachem i słabo nawilżającymi właściwościami. Naturalne mydła są kosmetykiem, który nie tylko dobrze myje, ale też pielęgnuje skórę, doskonale ją nawilża oraz nie uszkadza delikatnej bariery hydrolipidowej naskórka. Dowiedz się, jakie oleje najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji, a także poznaj ich dobroczynny wpływ na naskórek.

Właściwości naturalnych mydeł

Naturalne mydło to najczęściej kosmetyk ręcznie robiony w małych zakładach lub manufakturach. Naturalna kostkę produkuje się wykorzystując oleje roślinne, rzadziej zwierzęce. Często dodaje się do nich wysokiej jakości olejki eteryczne, aby nadać im piękny zapach. Dodatkiem są także suszone kwiaty, zioła lub ziarna, dzięki czemu mydło zyskuje dodatkowo funkcję peelingującą.

Właściwości, jakie zapewni nam naturalna kostka mydła, zależą w dużej mierze od składników, jakie zawiera. Dodane oleje mają różny wpływ na skórę. Najczęściej używanymi komponentami oleistymi są:

1. Oliwa z oliwek 

Oliwa posiada silne właściwości odżywiające skórę. Dodatkowo likwiduje stany zapalne, a na powierzchni ciała tworzy delikatny film, który ją chroni. Mydła z dodatkiem oliwy z oliwek są bardzo delikatne. Sprawdzą się dla każdego typu skóry – także dla dzieci.

2. Olej kokosowy

Mydło z olejem kokosowym posiada właściwości antyseptyczne. Bardzo dobrze oczyszcza skórę, warto go używać przy przemywaniu różnych otarć czy ran. Dodatkowo likwiduje suchość skóry i nawilża ją.

3. Masło shea

Masło shea obecne w kostne naturalnego mydła działa silnie regenerująco na naskórek. Posiada bardzo tłustą formułę, która pomaga w regeneracji naskórka. 

4. Olej rycynowy

Mydełko rycynowe doskonale łagodzi wszelkie stany zapalne skóry i ochrania ją przed czynnikami środowiskowymi. Warstwa okluzyjna, jaką tworzy na powierzchni ciała skutecznie zapobiega parowaniu wody przez skórę.

5. Tłuszcz kakaowy

Mydełko z tłuszczem kakaowym posiada piękny, odprężający aromat. Jego dobroczynne właściwości także są cenione przez użytkowników. Doskonale uelastycznia skórę i dodaje jej sprężystości. Dodatkowo przyśpiesza procesy gojenia ran i odnowy skóry.

6. Olej migdałowy

Mydło naturalne, wyprodukowane z oleju migdałowego doskonale nawilża skórę, a także skutecznie opóźnia procesy starzenia się komórek. Kolejną zaletą jest fakt, że doskonale chroni ją przez działaniem czynników środowiskowych, jak dym papierosowy czy smog.

7. Olej arganowy

Mydło arganowe jest niezwykle cenione za swoje właściwości. Dodaje skórę blasku i młodego wyglądu, a także nawilża ją i odżywia. Warto z niego korzystać przy alergiach skórnych, jak egzema czy atopowe zapalenie skóry. Doskonale łagodzi tego typu zmiany.

8. Wosk pszczeli

Wosk pszczeli, wykorzystany do produkcji mydła, działa na skórę regenerująco oraz silnie nawilżająco. Dodatkowo zapobiega jej wysuszeniu oraz ochrania ją. 

Warto sięgać po naturalne kostki myjące

Mydła naturalne z oleistych substancji obecnie przeżywają renesans. Mydła marsylskie, aleppo, wiedeńskie, kastylijskie – wszystkie posiadają różne właściwości, które doskonale wpływają na skórę. Nie tylko ją nawilżają, ale często wzmacniają, odmładzają i uodparniają na negatywne czynniki środowiskowe. Oprócz tego doskonale myją – nie podrażniając skóry. Warto po nie sięgać i zrezygnować z naładowanych chemią żeli. Kupując oleistą kostkę ręcznie robionego mydła masz pewność, że jej skład jest w stu procentach naturalny oraz pełen dobroczynnych składników aktywnych.

Redakcja spakosmetyki.pl