Depilacja laserowa włosów – czy naprawdę jest skuteczna?

Niechciane włoski mogą być poważnym problemem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jako trwała metoda ich usuwania polecany jest zabieg laserowy. Czy rzeczywiście depilacja laserem jest skuteczna? Przyglądamy się bliżej temu zabiegowi!

Czym jest zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa służy do usuwania owłosienia z ciała. Do tego celu wykorzystuje się specjalny rodzaj urządzenia, który emituje wiązkę laserową.

W skrócie, depilacja laserowa polega na niszczeniu pigmentu w mieszku włosowym za pomocą lasera. Uszkadza ona w ten sposób mieszek włosowy, więc zatrzymuje wzrost włoska. Dzięki temu może dać trwałe rezultaty – gładką skórę na długi czas.

Jak działa laser do depilacji?

Laser przeznaczony do depilacji włosów emituje skupioną wiązkę energii świetlnej, która jest pochłaniana przez pigment – melaninę we włosku i mieszku włosowym. Energia ta jest następnie przekształcana w energię cieplną. Ciepło niszczy komórki macierzyste zlokalizowane w mieszkach włosowych, które są odpowiedzialne za wzrost nowych włosów.

Warto jednocześnie podkreślić, że wiązka lasera działa najlepiej na ciemny pigment we włosach, dlatego depilacja laserowa jest najskuteczniejsza w przypadku ciemniejszych włosów. 

Taki zabieg wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Stosowany w jego trakcie laser oddziałuje jedynie na pigment, natomiast nie na skórę, dlatego też nie dochodzi wtedy do poparzeń. Po jego wykonaniu mogą pojawić się jednak lekkie zaczerwienienie i opuchlizna.

Gdzie można wykonać zabieg laserowej depilacji włosów?

Osobom, które zainteresowała skuteczna depilacja laserowa Kraków oferuje dostęp do wielu gabinetów wykorzystujących nowoczesne urządzenia do depilacji.

Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem o wysokiej skuteczności, niemniej jednak nie zawsze daje ona optymalne efekty u każdej osoby. O efektach depilacji laserowej decyduje kilka czynników, do których zaliczane są:

Kolor włosów i odcień skóry

Laser wpływa na ciemny pigment, dlatego im ciemniejsze będą włoski, tym skuteczniejsza będzie depilacja. Jest ona zatem mniej skuteczna w przypadku włosów blond, rudych lub siwych. Należy też wziąć pod uwagę odcień skóry, ponieważ skóra ciemniejsza, na przykład opalona, może również wpłynąć na gorszy efekt zabiegu. Dostępne są jednak nowoczesne lasery, które sprawdzają się również w przypadku jaśniejszego owłosienia czy skóry o ciemniejszym odcieniu.

Cykl wzrostu włosów

Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza w przypadku włosków w fazie anagenu, inaczej fazy aktywnego wzrostu. Nie działa na włoski w fazie spoczynkowej i przejściowej. Właśnie dlatego konieczne jest wykonanie kilku zabiegów dla najlepszych efektów.

Typ lasera

Do depilacji laserowej wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń laserowych, dlatego też skuteczność procedury może różnić się w zależności od wykorzystanego sprzętu. Niektóre lasery, na przykład laser diodowy, są efektywniejsze od innych, dlatego warto zwrócić uwagę, jaki sprzęt używany jest do depilacji w wybranym gabinecie.

Redakcja spakosmetyki.pl